Tajska
Kljub očitni komercializaciji, smo uspeli zaznati pristnost življenja ljudi, ki ostajajo zvesti tradiciji in kulturi. Že Bangkok pravzaprav ponuja vse. Prevarantske voznike tuk tukov, ki se med vožnjo mimo vsakega templja spoštljivo priklanjajo Budi, skrite kotičke lažnih nasmehov in mogočne templje, polne duhovnosti.
Tudi menihi imajo čas za počitek
Tako smo se prvič srečali z njim »od blizu«. Budizem v tistem pravem pomenu besede, brez pretvarjanja in prilagajanja zahodnjaškim normam. Marsikaj se lahko od njega naučimo, če ga le skušamo razumeti. Theravadski budizem na Tajskem namreč temelji na tekstih zapisanih v Pali kanonu, ki so najstarejši budistični zapisi. Theravada dobesedno pomeni pot prednikov. Tako je poimenovana zato, ker se striktno drži izvirnih učenj in pravil meniške discipline, kot jih je določil Buda.
Bangkok je središče budistične tradicije
Tradicija poudarja meditativno prakso in uresničevanje razsvetljenja. Življenje v miru, odpovedovanje in meditacija zagotavljajo čist um. Sledijo spoznanju skromnega življenja brez lastnine, ki omogoča menihom veselje do enostavnega, a izjemno bogatega življenja. Pomaga jim obvladovati pohlep in krepi vztrajnost. Krepi telo in krepi duha, ki nimata prostora za medsebojne skušnjave požrešnosti, prevzetnosti, napuha …
Prostor za naznanjanje skupnih aktivnosti
Menihi sicer živijo družabno življenje, v vsakdanji medsebojni zvezi, a odvisni od laične skupnosti. Medtem, ko jim laiki zagotavljajo materialno podporo za njihovo življenje v odrekanju (podarjajo jim hrano in obleko), jim menihi v zameno ponudijo učenje. In pogosto bi si želeli učiti, pozabiti, osvoboditi. Ne potrebujemo veliko in lahko smo boljši, če nam le uspe za trenutek dojeti pravo krepost.
Wat Chai Wattanarama v kraljevi Ayutthayi
Menihi sledijo skromnemu življenju brez lastnine
Recent Comments