fbpx
040 327 253     info@dicna.com            

Več zadetkov ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
ENG
Uncategorized @sl

Albanski humor

Naše bivanje v Ksamilu, skrajnem jugu Albanije, smo izkoristili tudi za izlete po okoliških mestih. Na poti do Gjirokastra se ustavimo pri največjem vodnem izviru Albanije. Nekdaj je bil dostopen zgolj za albansko komunistično elito, danes pa Modro oko, kot mu pravijo, lahko občudujejo vsi. Ohladitev ob 45 metrov globokem naravnem fenomenu zares prija, voda ima namreč zgolj 10 stopinj. Nadaljujemo in se pripeljemo do starega dela dobro ohranjenega osmanskega mesta, ki je nastalo pod utrdbo iz 12. stoletja.

Modro oko, 45m globok naravni fenomen

Danes je v njej urejen vojni muzej z razstavo orožja iz časa komunističnega odpora izpod nemške okupacije. Pristno albansko mesto, kjer so v začetku 20. stoletja večinoma živeli Grki, ponuja avtentične kamnite hiše, številne trgovine s spominki in gostinsko ponudbo. Za voljo dejstva, da je Gjirokastër rojstno mesto Enverja Hoxhe, je po 2. svetovni vojni dobilo celo status muzejskega mesta. Trgovci se na veliko spominjajo jeklenih časov, ko so bili vsi izdelki strogo nadzorovani in posledično tudi kakovostnejši. Tako so prti in preproge s komunistično konotacijo postali izvrstno tržno blago za turiste. Pravzaprav tukaj prvič zaznamo tudi, da je Skenderberg, največji in najbolj prepoznaven produkt Albanije, potisnjen v ozadje. In morda je tudi to razlog, da prav tukaj do izraza privre albanski humor, ki z gostinsko ponudbo simpatično in sproščeno vabijo goste.

Gjirokastër, rojstno mesto Enverja Hoxhe

Ker v Albaniji res lahko občudujemo bogato zgodovino na vsakem koraku, tisto najbolj očitno najdemo v Butrintu. Zgolj 10 km južneje od našega Ksamila, že čisto na grški meji, arheologi in obiskovalci še vedno niso odkrili vseh zgodovinskih skrivnosti. Od sledi prvih naseljencev, starih ilirskih plemen, prek Grkov in zlasti Rimljanov do zavojevalskih Benečanov, katerih obrambni zidovi se oglašajo s spomini le še v nekaj stolpih. Še vedno zlahka prepoznamo let­no amfiteatrsko gledališče in pred njim rimsko kopališče. Marsikateri kamniti ostanki prosto ležijo ob sprehajalni poti, a so pretežki, da bi jih človek kar odnesel s seboj.

Ostanki rimskega amfiteatrskega gledališča v Butrintu

Gjirokastër, kjer do izraza privre albanski humor

0
    0
    Košarica
    Košarica je praznaV trgovino